Książka Lutego - Dziewczyna z Dzielnicy Cudów

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.

Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.

Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?
Dla mnie jako fanki Jadowskiej nie jest nowością świat magicznych istot, które żyją w alternatynych odpowiednikach polskich miast. Znamy już z heksalogii o Dorze Wilk zamieszkiwany przez wszelkiej rasy magiczne stworzenia Thorn - odpowiednik Torunia oraz Trójprzymierze czyli ludzkie Trójmiasto. W pierwszym tomie opowieści o Nikicie tym razem trafiamy na niebezpieczne ulice Warsa i Sawy, które w alternatywnym świecie są oddzielnymi miastami. W opowieści przenosimy się do jednej z ich dzielnic, Dzielnicy Cudów, która w magiczny sposób zatrzymała się w latach 30. ubiegłego stulecia - wraz z jej mieszkańcami, którzy nie mogą jej opuszczać. Możecie więc się domyśleć jak ciężkie jest ich życie, a towarem deficytowym są szmuglowane przez handlarzy pomarańcze...

Akcja toczy się bardzo szybko, jak przyzwyczaiła nas do tego Jadowska, książkę czytała się wręcz jednym tchem. W szalonym tempie Nikity przemierzamy ulice Warsa oraz Dzielnicy Cudów, odkrywając ciekawe miejsca, tajemnicze zakamarki oraz ich mieszkańców - jak zwykle są to interesujące osobowości, mocne charaktery czy niebezpieczni gracze. Wszystko opisane tak plastycznie, że jesteśmy w stanie sobie idealnie je wyobrazić. Tak jak opis domu Nikity, prawdziwej twierdzy zabezpieczonej nie tylko kratami ale i niezwykle mocnymi zaklęciami. Musicie wiedzieć, że w magicznej Warszawie  występuje niebezpieczne zjawisko jak "czkawka", pod której wpływem ludzie zamieniają się w bezmyśle, dzikie bestie. Jest to efekt działań wojennych, które sprawiły, że magia tego miejsca nie jest taka, jak być powinna i dzieją się tu naprawdę straszne rzeczy. Ale nie tylko przed czkawką czy wilkołakami Nikita musi się chronić...

Nie miała łatwego życia, wciąż pod presją matki-zabójczyni, przełożonej Zakonu Cieni, któremu Nikita służy. Natomiast spotkanie z ojcem przypłaciła utratą dwóch palców, kiedy to postanowił sobie porwać i torturować własną córkę. Cóż jeszcze? Część przyjaciół odwróciła się od niej, a współpracownicy nie są przyjemnymi koleżkami z którymi można wybrać się na herbatkę - może dlatego, że też są Cieniami, a może dzięki przydomkowi jaki dostała - Modliszka. Dotychczasowi partnerzy Nikity prędzej czy później przypłacali swoją współpracę własnym życiem. Do tego Nikita jest berserkiem i wciąż żyje w strachu o niespodziewaną przemianę, musi trzymać nerwy na wodzy aby nie przemienić się w krwiożerczą bestię. Easy life ;)

W pierwszym tomie przygód Nikity podążąmy śladem zaginionej w tajemniczych okolicznościach mieszkanki Dzielnicy Cudów, piosenkarki lokalu zwanego Pozytywką. Jakby tego było mało u boku Nikity pojawia się nowy partner - jak się jej wydaje z początku - kolejny do odstrzału. Jednak losy toczą się inaczej, a akcja naprawdę wciąga. Opowieści towarzyszy surowy, ponury klimat, bo w takim żyje na codzień Nikita, a ona nie jest słodką dziewczyną lecz maszyną do zabijania na zlecenie. 

Polecam Was serdecznie - sięgnijcie po tą książkę, nawet jeśli nie jesteście fanami fantastyki - naprawdę warto. Opowieść dopełniają jak zwykle wybitne ilustracje Magdaleny Babińskiej, która cudownie przelewa na swoje rysunki moje wyobrażenia o postaciach - zawsze są trafione i po prostu piękne! :) 

Komentarze

 1. Interesująca! Wstyd przyznać autorki nie znam :/ Chyba czas nadrobić zaległości !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie :) Spokojnie można zacząć od tej książki, ale aby wprowadzić się w świat Jadowskiej polecam tom I serii o Dorze Wilk czyli Złodziej Dusz :)

   Usuń
 2. Książka jest świetna! Czytałam niedawno - i żałuję że sięgnęłam po nią tak późno :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej późno niż wcale, ja zabieram się za II tom ;)

   Usuń
 3. Zdecydowanie się zgadzam <3
  I serię o Dorze zamierzam nadrobić! :P
  A ty czytaj Akuszera! :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie :) Akuszer w trakcie czytania ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty