Przedpremierowo. Matki i córki - Ałbena Grabowska

Matki i córki to nowa powieść Ałbeny Grabowskiej, znanej między innymi z zekrenizowanego ostatnio Stulecia Winnych. Przyznam, że książka już na pierwszy rzut oka mnie zaciekawiła, nie tylko opisem przede wszystkim piękną, symboliczną okładką. Są na niej bowiem róże, piękne, delikatne, lecz z kolcami -  odzwierciedlają duszę kobiety - a to one są bohaterkami tej opowieści. Cztery niezwykłe osobowości i ich historie, które śledzimy na kartach książki.


Na uwagę zasługuje świetny styl autorki oraz to, w jaki sposób prowadzi opowieść. Historie kobiet przedstawione są z perspektywy czterech różnych postaci. Jednak zapadają one mocno w pamięć, nie odczułam tych przeskoków między opowieściami, wręcz płynęłam wraz z bohaterkami. Podobały mi się te zmiany klimatu - ze współczesności przenosimy się w dawne dzieje. Poczucie nostalgii towarzyszło mi podczas lektury, ale mimo tego była w pewien sposób przyjemna. Myślę, że każda kobieta (i nie tylko) powinna ją przeczytać.

Postaci przedstawione w Matkach i córkach to kobiety, które wyjątkowo mocno doświadczył los. Najstarszej z nich przyszło opuścić rodzinne strony i wyruszyć na zesłanie na Syberię. Jej córce również nie było łatwo, przeżyła prawdziwe piekło w obozie Ravensbruck. Na szczęście udało się przeżyć i wrócić do kraju. Tutaj w czasach PRL swoje losy przedstawia trzecia z postaci, natomiast najmłodsza z nich, Lila, to już współczesna opowieść.

 
Najbardziej właśnie polubiłam tą bohaterkę. Lila dąży od poznania prawdy, a my wraz z nią. Nie można oderwać się od kart książki, tak ogromna jest chęć poznania prawdy. Odkrycia głęboko ukrytej tajemnicy kobiet oraz powodów nieobecności w ich rodzinie mężczyzn. Wydarzenia skłaniają do myślenia, głębszej refleksji. Niezwykła opowieść i zaskakujące zakończenie. Wszystko w końcu staje się jasne, a cała historia układa się w całość.

Tak jak wspominałam wcześniej - Matki i córki zdecydowanie zapadają w pamięć. Na jesienne wieczory idealna lektura, dajcie ponieść się tej wspaniałej opowieści, bo naprawdę warto! Już 16. października oficjalna premiera, ja przeczytałam ją premierowo dzięki portalowi Czytam Pierwszy.

Komentarze

 1. Bardzo ciekawa propozycja z chęcią poczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. ooo, nie słyszałam nawet o tej książce, dobrze, że na nią wpadłam, bo wydaje się ciekawa :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A już na pewno spodoba się mojej mamie, wiec bedzie co czytać i o czym rozmawiać 😉

   Usuń
 3. Przyjemne czytanie się szykuje, lubię sięgać po książki tej autorki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka to nie moje klimaty, ale recenzję fajnie się czytało. Twojego bloga z pewnością polecę znajomym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka bardzo mnie zaciekawiła, możliwe, że również po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Własnie szukam czegoś na długie jesienne wieczory!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Ałbeny Grabowskiej, zawsze myślałam, że to nie moja tematyka, że literatura historyczna jest nie dla mnie. Ale ostatnio przeczytałam książkę z wojną w tle innej autorki i powiem, że opowieść mnie ujęła, więc się powoli przekonałam. Może więc kiedyś sięgnę i po tę autorkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że jesienią i zimą znajdę więcej czasu na czytanie;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze, zaciekawiła mnie ta książką odkąd zobaczyłam okładkę i z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Faktycznie piękna okładka, zaciekawiłaś mnie tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać. Lubię czytać o losach kobiet na przestrzeni lat, każde pokolenie ma coś innego i cennego do przekazania.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaciekawiłaś mnie, zwłaszcza tajemniczą historią Lily.

  OdpowiedzUsuń
 13. Losy kobiet w różnych czasach mogłyby się mi podobać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Choć to nie moje klimaty czytelnicze, z chęcią bym ją przeczytała. Zaintrygowałaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię czytać takie książki z tajemnicą w tle, czuję że nie oderwała bym się od tej ksiażki

  OdpowiedzUsuń
 16. To zdecydowanie pozycja dla mnie. Wciągają mnie takie historie. Losy kobiet na tle historycznych wydarzeń. To musi się podobać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę znaleźć czas na przeczytanie tej książki. Z opisu bardzo zaciekawia

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Kochasz czytać książki? Zarejestruj się i otrzymaj za darmo książkowe nowości!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Popularne posty